مجازات فرار از صحنه تصادف

02 فروردین 1399 | 09:20
مجازات فرار از صحنه تصادف

بر اساس قانون تصادف از جمله جرائمی است که شبه عمد به حساب می‌آید و از آنجایی که راننده‌ متخلف در بروز حادثه سوء نیتی نداشته مطابق با قوانین شبه عمد باید مجازات شود.
در صورتی که بر اثر بی مبالاتی و رعایت نکردن نظامات دولتی و نداشتن مهارت رانندگی تصادفی رخ دهد که منجر به قتل غیر عمد فردی دیگر شود، راننده متخلف به ۶ ماه تا ۳ سال حبس و پرداخت دیه به اولیای دم محکوم می‌شود.
البته اگر رانندگی در حالت مستی، بدون گواهینامه، با سرعت غیر مجاز انجام شود و فرد با سرعت غیرمجاز یا با خودرویی که دارای نقص فنی موثر است و در محل ویژه عبور عابران پیاده حرکت کند، دادگاه می‌تواند متهم را تا ۵ سال از رانندگی محروم کند.
فردی که با دیگری تصادف کرده موظف است که به هنگام تصادف رانندگی به مصدوم و سانحه دیده کمک کند و او را بلافاصله به مراکز درمانی منتقل کند، اما اگر از این وظایف خودداری و محل حادثه را ترک کند، این فرد به دو سوم حداکثر مجازات قانونی محکوم خواهد شد.
علاوه بر آن اگر متهم به موقع به مصدوم کمک نکند، دادگاه نمی‌تواند تخفیفی در مجازات او قائل شود و اگر فردی مقصر اصلی حادثه را فراری دهد، مطابق با قانون مجازات اسلامی با او برخورد می‌شود.
موسسه حقوقی وکالتی دادبرگ قانون


آخرین مطالب مقالات

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه: نونگار پردازش