دعوی در دیوان عدالت اداری

02 خرداد 1398 | 22:37
دعوی در دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری نهادی است که پس از انقلاب اسلامی مطابق با اصل 173 قانون اساسی به منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین یا واحدها یا آیین نامه های دولتی و احقاق حقوق آنها زیر نظر قوه قضائیه تشکیل شده است.

مواردی که این دیوان (شعب و هیأت عمومی) صلاحیت رسیدگی به آن‌ها را دارد و اشخاص می‌توانند برای شکایت و اعتراض به آن مراجعه کنند در مواد 10 و 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 25/3/1392 ذکر شده است.

این نهاد که تاسیس آن جزء آمال حقوقدانان پیش از انقلاب بود، فرصت و پتانسیل بسیار خوبی است برای قانون‌مداری و جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص توسط وزارتخانه‌ها، سازمانها، موسسات، شرکتها، شهرداری‌ها و نهادهایی است که در قانون فوق ذکر شده است.

یک امکان و فرصت قانونی و قضایی است که اشخاص می‌توانند در چارچوب قانون و با توسل به آن از تضییع حقوق خود جلوگیری نماید. هرچند مراجعه به دیوان برای تظلم‌خواهی در حال افزایش است که عمدتا شامل دعاوی مرتبط با تأمین اجتماعی، اختلافات کارگر و کارفرما، دعاوی مالیاتی ، آراء کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها و شکایات استخدامی است.

 اما هنوز بسیاری از اشخاص ذیحق از این امکان استفاده نمی‌کنند. بسیاری اقدامات و تصمیمات اجرایی و قانونی در کشور صورت می‌گیرد که دارای ایراد و اشکال قانونی بوده و از این طریق قابل رسیدگی است.


آخرین مطالب وکالت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه: نونگار پردازش